Bezpieczeństwo w górach - najważniejsze informacje TOPR i GOPR

Góry fascynują i przyciągają do siebie rzesze turystów z całego świata, spragnionych wrażeń, jakie dostarcza ich surowość, nieprzystępność i potęga. Przyjemniejsza od podziwiania widoków ze szczytu góry jest tylko wspinaczka na nią – męcząca, pozwalająca pokonywać słabości, satysfakcjonująca. Jak zadbać o to, aby była bezpieczna?

Podstawowe zasady zachowania na szlaku

Wydawać by się mogło, że chodzenie po górach nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Jednak każdy, kto wybiera się choćby w nasze Tatry powinien znać następujące zasady:

-chodzimy tylko po wyznaczonych szlakach

-ubieramy się adekwatnie do pogody – nawet latem wskazane są długie spodnie, buty trekkingowe i zapasowa wodoszczelna kurtka w plecaku

-stosujemy się do komunikatów pogodowych nadawanych w mediach

-wspinaczkę planujemy wczesnym rankiem. Nie rozpoczynamy jej późnym popołudniem, ani tym bardziej gdy zapada zmierzch

Jak przygotować się do wycieczki w góry?

Jeśli planujesz wypad w góry, dobrze się przygotuj jeszcze zanim zameldujesz się w swoim punkcie wypadowym, na przykład JLS Apartamenty – https://www.zakopaneapartamenty24.eu/. Weź pojemny, ale lekki plecak podróżny. Zapakuj do niego suchy prowiant, w tym minimum jedną tabliczkę gorzkiej czekolady i dużą butelkę wody – bez względu na pogodę, i bez względu na to, na jak długo planujesz wypad w góry. Podaruj sobie nieodpowiednie obuwie – japonki i spódniczki zostaw na zakupy na Krupówkach po powrocie ze szlaku, w górach akceptowalne są tylko buty trekkingowe, ewentualnie wygodne buty sportowe o dobrej przyczepności. Weź nakrycie głowy i dodatkową bluzę oraz kurtkę nieprzemakalną i płaszcz przeciwdeszczowy – lepiej mieć je zawsze pod ręką, bo pogoda w górach bywa zdradliwa.

Poruszanie się po górach

TOPR i GOPR zalecają, by w miarę możliwości większe grupy poruszały się po górach z przewodnikiem. Jeśli planujesz samodzielną eskapadę – idź zawsze po wytyczonych szlakach, nie zbaczaj z nich. Pamiętaj, że żyjące tu dzikie zwierzęta są tu domownikami – to Ty jesteś ich gościem. Nie wyrzucaj śmieci w lesie ani nie krzycz. Zbyt głośne zachowanie może je wypłoszyć lub rozwścieczyć, a tego z pewnością chcesz uniknąć. Wędrując po szlaku możesz usłyszeć komunikat o nagłym zagrożeniu, na przykład burzą lub lawiną – natychmiast zawróć i nie staraj się zdobyć szczytu za wszelką cenę. W sytuacji, jeśli komunikat taki usłyszysz jeszcze przed wyruszeniem na szlak, lub robiąc postój w schronisku górskim – również pozostań tam aż do czasu poprawienia się pogody, nawet gdyby miało to oznaczać spędzenie tam całej nocy i rezygnację ze wspinaczki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPraca w hotelu
Następny artykułWczasy all inclusive – czy się opłaca?

Uwielbiam piesze wycieczki, szczególnie po górach. Choć nie pogardzę także błogim lenistwem na ciepłym morzem :)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ