lwów

Użhorod to przytulne miasto typu europejskiego położone na Zakarpaciu na Ukrainie. Ostatnio przyciąga ono coraz więcej turystów i to nie bez powodu. Miasto ma bogatą historię, piękne promenady, kawiarnie z najlepszą kawą na Ukrainie, małe uliczki, które zachęcają do spacerów. W tym miejscu możesz odpocząć od niekończącego się ruchu ulicznego, w pełni cieszyć się spokojem i nabrać sił do dalszej pracy, więc jeśli jesteś zmęczony metropolią, to tu znajdziesz idealne miejsce na wycieczkę na Zakarpacie.

Zamek Użhorod

Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl podczas wycieczki do Użhorodu, jest majestatyczna forteca, która znajduje się na Wzgórzu Zamkowym. Historia grodu jest owiana legendami i tajemnicami. Twierdza ma prawie tysiąc lat. Zamek ma majestatyczny wygląd. Odbudowany został w XVI wieku przez włoskich mistrzów, którzy wprowadzili do architektury pałacu motywy renesansowe. Właściciele zamku ciągle się zmieniali, ale wszyscy zostawiali po sobie pamięć. Na terenie zamku w Użhorodzie znajduje się dziedziniec. Można tam zobaczyć piękny ogród, mityczne posągi, a także fundamenty kościoła św. Jerzego z XIV wieku. Dziedziniec oferuje również wspaniały widok na miasto. W samym pałacu mieści się muzeum etnograficzne z bardzo interesującymi eksponatami. Na uwagę zasługuje również wewnętrzna kaplica, malowana na tematy religijne. Kolorystyka tych rysunków fascynuje odwiedzających.

Skansen w Użhorodzie

Po zwiedzeniu zamku koniecznie udaj się do skansenu, który znajduje się tuż obok twierdzy po prawej stronie, będziesz mile zaskoczony. Skansen w Użhorodzie był jednym z pierwszych na Ukrainie. Gromadzone są tu materiały ze wszystkich zakątków Zakarpacia, prezentowane są chaty grup etnicznych i mniejszości narodowych. To nie tylko muzeum w swojej klasycznej formie, ale cała stara wioska. Znajdując się tutaj, zanurzasz się w epoce swoich pradziadków. Zgromadzone materiały pochodzą z XVIII-XIX wieku. Szczególnie interesujący jest drewniany kościół z 1777 r., zbudowany bez jednego gwoździa, a także szkoła z XIX wieku.

Ogród Botaniczny

Niewątpliwie ten ogród można nazwać ozdobą Użhorodu. W ogrodzie botanicznym panuje spokój, a drzewa iglaste wypełniają powietrze przyjemnym aromatem. Oto unikalne gatunki flory zebrane z całego świata. Magnolia, sakura, sophora japońska, wierzba babilońska i wiele innych. W szklarni w ogrodzie rosną rośliny tropikalne i subtropikalne: papaja, banany, mimozy, eukaliptusy, 10 gatunków palm i aż 250 gatunków kaktusów. Całą różnorodność trudno sobie wyobrazić, dlatego warto ją zobaczyć. A ogród różany zawiera 120 gatunków róż, wyobraźcie sobie – co za różnorodność.

W ogrodzie botanicznym występuje kilka gatunków magnolii. Najbardziej przyjemnie dla oka turystów kwitła w kwietniu różowa magnolia.

Katedra Podwyższenia Krzyża

Przy tej samej ulicy co zamek znajduje się kościół z XVIII wieku będący zabytkiem architektury, wykonany w stylu rokoko. Słynna cesarzowa Maria Teresa przekazała świątynię grekokatolikom. W środku kościoła znajduje się barokowy ikonostas, ściany i ikony namalowane przez słynnego artystę Josepha Bokshaya. W lochach katedry znajduje się krypta, w której pochowani są miejscowi biskupi. Naprzeciwko katedry jest się mały plac poświęcony austriackiej cesarzowej Marii Teresie.

Kawiarnia „Pod zamkiem”

Kawiarnia znajduje się w pobliżu zamku, przy ulicy Olbrachta. Jeśli chcesz zobaczyć połączenie kawiarni i muzeum, musisz koniecznie zajrzeć do tego miejsca. Popularnie nazywana „Snack”, jest najstarszą czynną kawiarnią w Użhorodzie. Działa od 1988 roku. Właściciel tej placówki Jurij Rusnak i jego przyjaciele zbierali eksponaty z okresu austro-węgierskiego, czechosłowackiego i sowieckiego. Tutaj można nie tylko zobaczyć ciekawe przedmioty z przeszłości, ale także napić się pysznego piwa i skosztować czeskiej Coca-Coli.

Synagoga

Na placu teatralnym znajduje się majestatyczna żydowska synagoga . Nie ma odpowiednika w całej Europie, jest wyjątkowa. Zbudowana w 1904 roku przez architektów D. Papp i S. Ferenc. Budynek wykonano w stylu neomauryjskim – połączenie romantyzmu z motywami bizantyjskimi i arabsko-marokańskimi. Po całkowitej zagładzie Żydów w Użhorodzie w 1944 r. władze radzieckie przekształciły synagogę w filharmonię. Ta sala koncertowa jest jedną z najlepszych w Użhorodzie od lat pięćdziesiątych XX wieku.

Corso

W tłumaczeniu z języka włoskiego „Corso” oznacza miejsce do spacerów. Ta nazwa ulicy kojarzy się z włoskimi hrabiami Drugeti, którzy byli właścicielami miasta przez prawie cztery wieki. Architektura ulicy ukształtowała się na przełomie XIX i XX wieku. Promenada to centralna ulica miasta, która dosłownie usiana jest dziedzińcami, uroczymi kawiarniami, ciekawymi sklepami. Często można tu spotkać ulicznych muzyków.

Ulica Wołoszyna

Ulica Wołoszyna jest prostopadła do Corso, skrzyżowanie tych ulic jest głównym miejscem spotkań mieszkańców Użhorodu. Została nazwana na cześć byłego prezydenta Ukrainy Karpackiej – Augustyna Wołoszyna. Ta ulica jest bogata w zabytki architektury. Tutaj znajduje się rzymskokatolicki kościół św. Jerzego z drugiej połowy XVIII wieku, wewnątrz katedry znajdują się organy. Zaraz za kościołem można zobaczyć pierwsze żeńskie gimnazjum św. Giseli z 1902 roku. Obecnie jest to siedziba szkoły muzycznej. Przy tej samej ulicy znajduje się Zakarpacki Instytut Sztuki, do którego wejścia prowadzi starożytny łuk. Na koniec możemy zwiedzić monumentalny budynek dawnego klasztoru bazylianów, będący obecnie częścią Uniwersytetu w Użgorodzie, gdzie studiują fizycy.

Aleja Lipowa

Aleja Lipowa jest najdłuższą w Europie, jej długość wynosi 2 km 200 m. Znajduje się na Wałach Niepodległości i ciągnie się dalej na Studentskaja. Lipy posadzono w Czechosłowacji w 1928 roku. Istnieje kilka gatunków lip, które kwitną zwykle w czerwcu, a przyjemny zapach drzew można poczuć w całej dzielnicy. Z promenady rozciąga się wspaniały widok na rzekę Uż. Tutaj można usiąść nad woda, odpocząć, podziwiać krajobrazy. Na początku alei znajduje się jedna z najstarszych szkół w Użgorodzie, która została zbudowana w 1912 roku i jest zabytkiem architektury.

Mały Galagov

Maly Galagov to czeska dzielnica zbudowana w okresie panowania czechosłowackiego. Obszar ten był niegdyś bagnem, płynął tu nawet dopływ rzeki Uż nazwywany Małym Uż, który później trzeba było zamknąć rurami. Rzeka Maly Uż nadal płynie pod ziemią i niewiele osób dziś pamięta, jak kiedyś wyglądała. Cały teren wyłożony jest kostką brukową, a monumentalne budowle w stylu konstruktywizmu tworzą wspaniały zespół architektoniczny. Jednak główną atrakcją w Małym Galagowie są ulice obsadzone sakurą. W kwietniu i maju turyści przyjeżdżają tu nie tylko z całej Ukrainy, ale także z Europy, aby zobaczyć piękny różowy kolor japońskiej sakury.

Plac Ludowy

Plac znajduje się również w dzielnicy Galagov, ale należy go opisać osobno. Głównym architektem placu był Czech – Franciszek Krupka. Centralnym budynkiem placu jest Rada Obwodowa, w przeszłości rząd Żemskiego. Miejscowi nazywają ten budynek Białym Domem, ponieważ jest biały. Budynek wykonany w stylu neoklasycyzmu i funkcjonalizmu. Na środku placu znajduje się strefa rekreacyjna – fontanna, w której latem można się ochłodzić, a na całym obwodzie ustawione są zadbane ławki obsadzone różami. Plac Ludowy to również centrum życia politycznego w Użhorodzie. Odbywają się tu pikiety i wiece, w szczególności lokalny plac dużą rolę odgrywał podczas Rewolucji Godności.

„Gniazdo sowy”

To majestatyczna kamienna konstrukcja z 1781 roku. Początkowo używana jako browar, później – jako hotel „Owl’s Nest”, stąd jego współczesna nazwa. A gdy Zakarpacie stało się częścią Czechosłowacji, pojawiła się tu winiarnia. Już w okresie niepodległości Ukrainy w tym miejscu zaczęły się odbywać festiwale wina w Użhorodzie, a także imprezy tematyczne. Teraz Sowie Gniazdo jest w trakcie odbudowy.

Zakarpackie

Zakarpackie Muzeum Sztuki im. Bokshaya

Muzeum mieści się w dawnym budynku zarządu komitetu Użańskiego (na Węgrzech współczesne Zakarpacie podzielono na powiaty). Budynek wzniesiono w 1809 roku. Muzeum Sztuki działa od 1979 roku i nosi imię jednego z luminarzy sztuki artystycznej Zakarpacia – Josepha Bokshaya. Ekspozycję reprezentują dzieła malarstwa, grafiki, rzeźby. Zebrane dzieła renesansu, francuskiego romantyzmu. Stale odbywają się wystawy tematyczne. Prezentowane są prace artystów zakarpackich, z których najbardziej znani to A. Erdeli, F. Manailo, A. Kocka, Y. Hertz i wspomniany już J. Bokshay. Muzeum Sztuki posiada piękny dziedziniec. Jeśli chcesz wzbogacić się sztuką, jesteś tutaj.

Mini-rzeźby

W ostatnich latach mini-rzeźby stały się w Użgorodzie bardzo popularne. Autorem tych prac jest Mychajło Kołodko. Pierwsza pojawił się w 2011 roku Svobodka , którego pełna nazwa brzmi „Latarnia Ungvar”. Od tego czasu jest dekorowana na święta. Z każdym rokiem takich obiektów jest coraz więcej. Poszukiwanie rzeźb staje się dla turystów i mieszkańców miasta swoistą rozrywką. Znalezienie ich wszystkich zajmie około trzech godzin, ponieważ są rozsiane po całym mieście. Stworzono specjalną mapę pokazującą rozmieszczenie mini-rzeźb. Znajduje się tam rzeźba Mykołaychyka, Jana Lorda, Andy’ego Warhola, Mozarta, parowca „Carpathia”.

Cukiernia Stefano

Świetnym miejscem do odwiedzenia podczas wyjazdu będzie warsztat cukierniczy. W tym zakładzie zobaczysz ogromną różnorodność deserów, ciast i domowych wypieków. Każdy znajdzie coś dla siebie. Valentyn Stefanio to znany cukiernik z Zakarpacia, którego nazwisko jest znane w całej Ukrainie. Stworzył słodkie oblicze Użhorodu – Użhorodzkiego ciasta. Idealny powód do wycieczki na Zakarpacie dla łasuchów.

Galeria ILKO

Największe centrum sztuki w Użhorodzie znajduje się przy ulicy Koshytskiej 28. Jest artystycznym i kulturalnym sercem miasta. Znajdują się tu wystawy malarstwa klasycznego, a także współczesnych trendów oraz wiele ciekawych instalacji. Wystawa trwa miesiąc, aby każdy miał czas na obejrzenie dzieł sztuki. W galerii odbywają się koncerty, wieczory tematyczne, konferencje. Występowały tu nie tylko zespoły ukraińskie, ale i zagraniczne.

Rotunda

Wędrówkę po Użhorodzie można zakończyć odwiedzając rotundę Górianską – kościół św. Anny, którego budowa sięga XIV-XV wieku. Świątynia zachowała unikalne starożytne freski, na które wpłynął wczesny włoski renesans. W pobliżu rotundy trwają prace wykopaliskowe, które mogą rzucić światło na historię pierwszych osadników w Użhorodzie. Z dziedzińca rotundy Górańskiej otwiera się malownicza panorama miasta.

Jak widać Użhorod oferuje wiele atrakcji i z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów z kraju oraz z zagranicy. Serdecznie zapraszamy na nasze wycieczki na Zakarpacie, podczas których zwiedzicie to urokliwe miasto.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ