Letni biwak w górach

Na biwaku w górach warto pamiętać o tym, iż będziemy zdani tylko na to, co zabierzemy ze sobą. Dlatego też warto dokładnie zaplanować naszą wyprawę i dostosować zawartość plecaka do jej potrzeb.

Namiot i śpiwór

Wybierając się na nocleg w górach niezbędne będzie zabranie ze sobą odpowiedniego namiotu i śpiwora. Jeżeli chodzi o namiot, to warto wybrać model łatwy w obsłudze, jednak chroniący nas od deszczu. Na rynku można dostać modele samo rozkładające, które nie są jednak tak dobre, jak ich trudniejsze w obsłudze odpowiedniki (chodzi głównie o jego wodoszczelność).

Co do śpiworów to różnią się one zarówno wypełnieniem (puch lub syntetyk) jak i kształtem (kołdra lub mumia). Wybór zależy od naszych osobistych preferencji. Generalnie puch jest lżejszy, jednak w mniejszym stopniu izoluje od wilgoci. Najważniejsze będzie jednak to jak dobrze utrzymuje on ciepło naszego ciała. Noce w górach potrafią być zimne, nawet w porze letniej.

Warto zaopatrzyć się także w karimatę, którą będziemy mogli podłożyć pod nasz śpiwór, izolując się od chłodnego podłoża. W ofercie sklepów można znaleźć także różnego rodzaju maty samopompujące, będące mieszanką karimaty i normalnego materaca dmuchanego. Jak sama nazwa wskazuje napełnia się ona powietrzem sama, dlatego nie potrzebujemy żadnej pompki.

Plecak

Kolejnym istotnym przedmiotem jest nasz plecak, w którym będziemy przenosić cały sprzęt. Należy zadbać o to, aby nie przepuszczał wilgoci (czy to dzięki materiałowi, z którego jest wykonany, czy też specjalnej wodoszczelnej płachty). Od materiału zależy także waga naszego plecaka, co na dalszych wyprawach może być bardzo istotne. Jeżeli chodzi o krój (m.in. rozmieszczenie kieszeni i schowków), to jego wybór zależny jest od naszych osobistych preferencji.

Drobne przedmioty

Nie można także zapominać o różnych drobiazgach, które mogą być całkiem użyteczne i uprzyjemnić nam pobyt na łonie natury. Na pewno jednym z bardziej przydatnych przedmiotów jest nóż (a także sztućce, jeżeli planujemy dłuższy pobyt z gotowaniem). Oprócz tego przydatna będzie latarka (do której powinniśmy zabrać dodatkowe baterie). Nigdy nie wiadomo, czy nie będziemy musieli poszukać w nocy jakiejś rzeczy lub po prostu nie zdążymy dojść na czas na wyznaczone miejsce biwakowania.

Warto także zabrać ze sobą dobrze zaopatrzoną apteczkę. W górach nie trudno o drobne urazy. Pierwsza pomoc udzielona na miejscu, może zapobiec natychmiastowemu powrotowi, a w skrajnych sytuacjach (wymagających wezwania ratowników), uratować komuś życie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ