Ciekawostki na temat alpinistyki. Tego nie wiesz o wspinaczce!

Alpinistyka to termin, z którym z pewnością zetknął się w swoim życiu każdy z nas. Mianem tym określamy zarówno osoby zajmujące się wspinaczką górską jak i te, które swoje alpinistyczne umiejętności wykorzystują na co dzień w pracy.

Mowa tutaj o alpinistach przemysłowych, czyli osobach czyszczących okna w drapaczach chmur, zakładających reklamy wielkopowierzchniowe czy kolce przeciw ptakom. Dla każdego kto zajmuje się alpinistyką jest ona nie tylko sposobem na życie ale też niezwykle ciekawą tematyką. Dla większości ludzi jednak hasło „alpinistyka” nie kojarzy się z niczym poza prostymi skojarzeniami, jak na przykład grupa ludzi na wysokich górach czy biurowcach. Sprawdźmy więc co ciekawego kryje się za tym terminem.

Alpinistyka – pochodzenie nazwy

Pochodzenie słowa „alpinistyka” to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa jakby się mogło wydawać. Oczywiście, jak pewnie większość czytelników się domyśla, ma ono związek z Alpami, największym łańcuchem górskim w Europie. Jednak jak podają źródła internetowe, alpinizm ma trzy znaczenia. Pierwsze odnosi się do osoby wspinającej się po Alpach. W tym sensie alpinistą jest tylko i wyłącznie ten, który wspina się po konkretnym łańcuchu górskim – Alpach, a jeśli wspinamy się po naszych polskich Tatrach, już nie.

Alpinista czy Taternik? Alpinistyka czy Taternictwo?

Drugie znaczenie alpinisty odnosi się do wszystkich osób, które trudnią się wspinaczką górską – niezależnie od tego, jak nazywa się łańcuch górski, po którym akurat się wspinają. Tutaj warto przytoczyć, że w Polsce, w przeszłości na alpinistę mówiono po prostu – taternik, a alpinistykę nazywano taternictwem. Wyszło to jednak z użycia.

Inne definicja alpinistyki związana jest z polskim prawodawstwem i odnosi się do wszystkich osób zajmujących się pracą na wyżynach. W tej definicji więc alpinistą jest nie tylko ten, który wspina się po górach ale również ten, który trudni się alpinistyka przemysłową.

Organizacja Alpinistów bez alpinistów?

W naszym kraju, podobnie jak w innych, działa organizacja zrzeszająca alpinistów i zajmująca się wydawaniem certyfikatów i licencji potwierdzających nabyte przez danego alpinistę umiejętności. Nazywa się ona Organizacją Techników Dostępu Linowego. Nie cieszy się ona jednak zbyt dużą popularnością. Mówiąc krótko niewielu alpinistów jest zainteresowanych zdobywaniem certyfikatu tej organizacji. Wynika to z faktu, że w Polsce nie jest wymagane posiadanie specjalnej licencji do wykonywania zawodu alpinisty przemysłowego.

Nie ma co się im dziwić. Jeśli jakiś alpinista pół życia spędził na trasach po najwyższych szczytach górskich to później nie straszne mu warszawskie czy gdańskie wieżowce. Nie widzą więc potrzeby udowadniania komukolwiek swoich umiejętności, a ich najlepszą rekomendacją są zdobyte szczyty.

Symboliczny cmentarz alpinistów

Na koniec wątek nieco smutny aczkolwiek nie mniej ważny. Alpinistyka, jako niezwykle trudne zajęcie, często pociąga za sobą niestety ofiary. W miejscach, gdzie znajdują się masywy górskie powstają również symboliczne cmentarze alpinistów. Jeden z nich znajduje się na Słowacji i upamiętnia alpinistów, którzy zginęli próbując zdobyć szczyty Tatr. Oficjalne otwarcie cmentarza miało miejsce 11 sierpnia 1940 roku.

Źródło: DlaAlpinisty.pl – sprzęt alpinistyczny

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ