Czy warto gotować w trakcie podróży?

Większość ludzi ma czas jedynie na podróże weekendowe, które swobodnie można przetrwać, zaopatrując się jedynie w tzw. „suchy prowiant”. Inaczej sprawa wygląda, gdy w ramach urlopu decydujemy się odbyć o wiele dłuższą wyprawę. W takim wypadku istnieje możliwość skorzystania z dwóch opcji: kupowania gotowych produktów i stołowania się w miejscowych barach lub gotowanie własnych dań. O ile w przypadku pierwszej opcji sprawa jest dosyć oczywista, o tyle w przypadku gotowania warto dowiedzieć się więcej na temat potrzebnego sprzętu i możliwości jego transportu.

Sprzęt do gotowania

Jeżeli w trakcie naszej podróży zamierzamy nocować w schroniskach, problem ze sprzętem rozwiązuje się sam (wystarczy tylko mieć przy sobie naczynia oraz produkty potrzebne do przyrządzenia dania). Jeżeli chodzi o wycieczki, w trakcie których będziemy nocowali na świeżym powietrzu (np. na polach namiotowych), niezbędne będzie zaopatrzenie się w palnik turystyczny. Dla przeciętnego turysty wybór ogranicza się do dwóch typów palników: gazowych oraz na paliwo ciekłe. Dużym plusem paliwa ciekłego jest jego dostępność. Wystarczy bowiem zaopatrzyć się w benzynę na stacji samochodowej, a będziemy w stanie przygotować sobie obiad.

W przypadku palników gazowych możemy zdecydować się na dwie opcje: kartusze nabijane lub gwintowane. Te pierwsze są o wiele tańsze, jednak wymagają od nas zużycia całego paliwa zanim odłączymy pojemnik. W przypadku kartuszy gwintowanych możemy swobodnie rozdzielić nas sprzęt, co umożliwi jego wygodne przenoszenie. Jeżeli chodzi o dostępność samych kartuszy, to o wiele popularniejsze są modele nabijane. Warto wziąć to pod uwagę, jeżeli będziemy decydowali się na podróż w miejsca, gdzie dostęp do modeli gwintowanych może być ograniczony.

Na koniec warto wspomnieć o tym, że w przypadku przelotów samolotem, będziemy musieli zaopatrzyć się w kartusze w lokalnym sklepie turystycznym. Linie lotnicze nie pozwalają bowiem na wnoszenie pojemników z gazem na pokłady samolotów.

Menu

Co możemy gotować na takich palnikach? Praktycznie wszystko na co mamy ochotę. Problemem może być jedynie dostępność danego produktu. Podstawowe artykuły spożywcze tj. ryż, makaron, sól, jajka znajdziemy praktycznie w każdym sklepie. Pewnych braków możemy doświadczyć jeżeli chodzi o przyprawy lub produkty, znane jedynie w danym regionie. Zazwyczaj ważą one bardzo mało. Z uwagi na to, warto zabrać je ze sobą, gdyż z pewnością urozmaicą naszą dietę w trakcie podróży.

Pokrótce można jeszcze wspomnieć o tzw. żywności liofilizowanej. Jej zaletą jest niewielka waga oraz szybkość ponownego uwadniania. Co prawda sam smak, często pozostawia wiele do życzenia, jednak są idealne na dłuższe wyprawy w góry, gdy nie mamy możliwość zaopatrzenia się w produkty w miejscowym sklepie.

Warto pamiętać o tym, żeby zabrać ze sobą naczynia oraz sprzęt przydatny podczas wykonywania potraw (np. deska do krojenia). Co prawda jeżeli o czymś zapomnimy, zapewne będziemy w stanie dostać to w sklepie, jednak po co narażać się niepotrzebny wydatek lub ryzykować, że zakupione naczynie będzie gorsze w użytkowaniu od tego, które zostawiliśmy w domu?

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ