W trakcie trwania urlopu lub wakacji, często decydujemy się na wyjazd poza miejsce zamieszkania. Wielu z nas korzysta z usług biur podróży, nie chcąc tracić czasu na samodzielne planowanie wyprawy. Przed skorzystaniem z ich ofert, warto jednak zainteresować się bliżej jakością usług danej firmy oraz jej sytuacją prawną. Taki wstępny wywiad może pozwolić nam zaoszczędzić dużo pieniędzy oraz nerwów.
Wiarygodność
Pierwszym krokiem jaki powinniśmy zrobić, jest sprawdzenie czy dane biuro zostało zarejestrowane oraz czy posiada środki, pozwalające wypłacić odszkodowania (w razie ogłoszenia upadłości biura). Najlepiej jeżeli dana firma należy do jakiejś większej organizacji (np. Polskiej Izby Turystycznej). Będzie to świadczyło o tym, iż jest ona wiarygodna i posiada wyrobioną markę na rynku (co zmniejsza prawdopodobieństwo jej bankructwa).
Wyżywienie
Zazwyczaj przy wyborze wycieczki kierujemy się głównie jej programem oraz ceną. Jeżeli zauważymy, iż jakaś oferta jest podejrzanie tania, warto zapytać się jakie usługi wliczone są w jej cenę. Może się bowiem okazać, że biuro gwarantuje jedynie przejazdy, zakwaterowanie i minimalny program zwiedzania (resztę będziemy musieli załatwić sobie we własnym zakresie). Trzeba zwracać uwagę na rożne drobiazgi np. ilość i jakość wyżywienia oferowanego w ramach usługi. Przykładowo tzw. śniadanie kontynentalne, może się składać jedynie z rogalika z dżemem. Najlepszą opcją jest szwedzki stół, gdzie wybieramy sobie sami co będziemy jeść. Istotna jest także liczba posiłków. Zazwyczaj biura oferują w tym zakresie trzy opcje: śniadania, śniadania plus obiadokolacje lub trzy posiłki dziennie.
Termin wyjazdu
Przy ustalaniu ceny ważny jest także termin wyjazdu. Poza sezonem turystycznym może być on o wiele tańszy. Warto jednak upewnić się wcześniej, czy atrakcje na których szczególnie nam zależy, będą dostępne lub widoczne w danej porze roku (np. w porze deszczowej, nie będziemy mogli dojechać do niektórych miejsc).
Zakwaterowanie
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze wycieczki? W dużym stopniu zależy to od jej charakteru. Przy wycieczkach objazdowych istotny będzie czas, który poświęcimy na zwiedzanie poszczególnych obiektów oraz przejazdy pomiędzy nimi. Może się bowiem okazać, że jeżeli będą one zbyt oddalone od siebie, większość wycieczki spędzimy w autokarze. Przy tzw. pobytówkach, najistotniejsze będzie nasze miejsce zakwaterowania. Wynika to z prostego faktu, iż sporo naszego czasu będziemy spędzać właśnie w hotelu. Warto w takim wypadku samemu sprawdzić jego standard (np. poprzez przeczytanie opinii w internecie). Nie sugerujemy się gwiazdkami, gdyż często jest to ocena umowna (3 gwiazdki w Polsce, mogą być równoznaczne z 4 we Francji).
Czy pilot, to przewodnik?
Po atrakcjach będzie nas oprowadzał rezydent lub przewodnik. Należy pamiętać o tym, iż pilot wycieczki (w przeciwieństwie do przewodnika) zajmuje się raczej kwestiami organizacyjnymi. Nie spodziewajmy się zatem od niego, iż udzieli nam wyczerpujących informacji na temat danego zabytku (od tego są przewodnicy).
Umowa
Na koniec warto pamiętać o tym, żeby dokładnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem. Chodzi tutaj głównie o możliwość naszego wycofania się z wyjazdu (i kosztów, które poniesiemy z tego tytułu) oraz możliwości rezygnacji biura podróży z organizacji wycieczki.