Jakie przedmioty mogą się przydać w górach

Wycieczki są popularną formą spędzania wolnego czasu. Dotyczy to szczególnie wypadów w pobliskie góry, na które każdy z nas może sobie pozwolić (niezależnie od rodzaju pracy). Jednak nawet wybierając się na krótką wycieczkę, warto zaopatrzyć się w przedmioty znacznie ułatwiające (a na pewno umilające) podróżowanie.

Niezbędnik turystyczny

Na początku można wspomnieć o tzw. niezbędniku turystycznym, zawierającym w swej podstawowej wersji nóż, widelec i łyżkę. Często są one połączone ze sobą za pomocą drucika lub specjalnego uchwytu, co ma zapobiegać gubieniu pojedynczych egzemplarzy. Oczywiście w obecnych czasach możemy zaopatrzyć się w modele rozszerzone zawierające korkociąg, otwieracz do puszek i inne przydatne narzędzia. Cena produktu w głównej mierze zależy od materiału z jakiego został on wykonany. Najtańsze egzemplarze możemy nabyć już za kilkanaście złotych, zaś najdroższe mogą nas kosztować około 100 zł.

Warto jeszcze wspomnieć o tzw. sporku, czyli narzędziu które łączy w sobie funkcje noża, widelca i łyżki. Jest to produkt przeznaczony specjalnie dla turystów. Wybiera się go często ze względu na wytrzymały materiał oraz niewielki rozmiar.

Krótkie wycieczki

Wśród rzeczy całkowicie niezbędnych należy wymienić na pewno mapę. Jej przydatności nie trzeba tłumaczyć nikomu, kto choć w niewielkim stopniu uprawiał turystykę górską. Warto także zaopatrzyć się w kompas, który znacznie ułatwi nam orientacje w terenie i pomoże oznaczyć swoje miejsce na mapie. Jeżeli chodzi o ubranie, to trzeba pamiętać o tym, iż powinno ono dobrze chronić przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, które panują w górach (powinno być nie tylko szczelne, ale i wodoodporne na wypadek wystąpienia opadów). Warto zabrać także ze sobą latarkę. Nigdy nie wiadomo, kiedy nasza wyprawa się przedłuży, dlatego gdy zrobi się ciemniej czołówka ułatwi nam unikanie przeszkód.

Dłuższe wypady

W przypadku dłuższych wypraw (tzn. z noclegami) lista niezbędnych przedmiotów znacznie się wydłuża. Zapewne pierwszą rzeczą na którą zwrócimy uwagę, będzie zakup odpowiedniego rodzaju śpiwora. Co prawda śpiwory puchowe są lżejsze, jednak syntetyczne w lepszym stopniu chronią nas przed zmoknięciem. Niezależnie jednak od pozostałych parametrów, głównym zadaniem śpiwora jest chronienie nas przed utratą ciepła. W najlepszym razie chłód sprawi, iż spędzimy bardzo nieprzyjemną noc, w najgorszym może doprowadzić do naszej śmierci.

Niewątpliwie przy zakupie śpiwora warto byłoby pomyśleć o jakimś namiocie, który pozwoli nam ochronić się przed deszczem. Jego wielkość powinna być uzależniona od liczby uczestników wyprawy (jednak zawsze warto kupić odrobinę większy, aby był w stanie pomieścić jedną lub dwie dodatkowe osoby).

Z rzeczy podręcznych warto wymienić chociażby termos, w którym będziemy mogli przechowywać ciepłe napoje lub apteczkę niezbędną w przypadku rożnego rodzaju wypadków wymagających odkażania lub założenia bandaży. Możemy także zabrać ze sobą kremy z filtrem chroniące naszą skórę przed poparzeniami słonecznymi w wysokich górach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Następny artykułCzy warto gotować w trakcie podróży?

Uwielbiam piesze wycieczki, szczególnie po górach. Choć nie pogardzę także błogim lenistwem na ciepłym morzem :)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ