Wakacje w górach - co zabrać

Wakacje za pasem, więc to ostatni dzwonek na ich zaplanowanie. Od lat nieustanną popularnością cieszą się góry. Wybierając ten kierunek warto pamiętać o kilku zasadach.

Miejsca noclegowe

Z tymi raczej nie ma problemu, ale lepiej zarezerwować je wcześniej. Wybierając noclegi nie należy kierować się tylko ofertą zamieszczoną w Internecie. Warto sprawdzić opinie na forach lub wśród znajomych. Nie będziemy później rozczarowani.

Wakacje rodzinne to duże wyzwanie logistyczne i finansowe, dlatego cały pobyt powinien być dobrze zaplanowany. Najlepiej jeżeli będziemy przygotowani na różne warianty.

Pogoda w górach zmienną jest, więc powinniśmy również zaplanować zajęcia na dni deszczowe. Możemy zabrać ulubione gry, książki lub poszukać zajęć na miejscu np. basen, kino.

Niezbędne rzeczy

Wybierając się na wakacje samochodem możemy zabrać rzeczy niezbędne i zbędne, bo nie musimy ich nosić. Ogranicza nas tylko pojemność bagażnika. Powinniśmy jednak pamiętać, ze wśród rzeczy niezbędnych muszą się znaleźć wygodne buty turystyczne na twardej podeszwie, które ochronią nogi przed urazami. Sandały, tenisówki absolutnie nie nadają się nawet na łatwe szlaki turystyczne. Koniecznie musimy zabrać także kurtki chroniące przed deszczem i wiatrem. Pogoda w górach zmienia się w bardzo krótkim czasie. Ważne jest także chronienie głowy przed słońcem lub zimnem.

Wędrówka po szlakach

Planując wędrówki górskimi szlakami musimy zabrać ze sobą plecak, do którego będziemy mogli spakować prowiant na kilka godzin, butelkę z wodą oraz apteczkę turystyczną (do kupienia z wyposażeniem). Nawet podczas krótkiej wyprawy w góry możemy doznać niewielkich urazów, które najlepiej zabezpieczyć od razu. Bardzo często przydatna może być także latarka. Absolutnie koniecznie trzeba zabrać ze sobą mapę i telefon komórkowy, w którym mamy zapisane telefony alarmowe.

Dobrym zwyczajem turystów wędrujących po górskich szlakach jest informowanie obsługi miejsca zakwaterowania o celu wymarszu i przewidywanym czasie powrotu, w razie konieczności znacznie ułatwi to zorganizowanie pomocy. Pamiętajmy, by trasy wybierać adekwatnie do naszych umiejętności i doświadczenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ