Jak przygotować się do wyprawy w góry z dzieckiem

Podróże stanowią świetny sposób spędzania wolnego czasu. Warto jednak pamiętać o tym, że należy je dostosowywać do możliwości każdego członka rodziny. Nie można spodziewać się, że małe dziecko będzie pod względem wytrzymałości dorównywało osobom dorosłym. Stąd tak ważne jest odpowiednie zaplanowanie naszego wyjazd, tak aby wszyscy mogli cieszyć się nim w równym stopniu.

Podstawą jest przygotowanie odpowiedniej marszruty. Powinniśmy przede wszystkim dobrze przemyśleć miejsce do którego będziemy chcieli się udać. Przy jego wyborze nie bez znaczenia będzie sytuacja finansowa naszego gospodarstwa domowego. Daleka podróż może zbyt dotkliwie odbić się na naszym budżecie, dlatego warto na początku ustalić kwotę, w ramach której będziemy dokonywali wyboru miejsca wyjazdu.

W przypadku wyprawy górskiej istotne będzie także określenie stopnia trudności samej wyprawy. Nie ma sensu podchodzić do sprawy zbyt ambitnie. Lepszym rozwiązaniem jest udanie się nawet na niewielkie wzgórze, jeżeli będzie ono stanowiło wyzwanie dla naszej pociechy. Z czasem możemy pokusić się o zwiększanie poziomu trudności.

Co zabrać ze sobą?

Oczywiście niezbędne będzie zaopatrzenie naszego dziecka w odpowiedni sprzęt, pozwalający uniknąć nieprzyjemności, związanych ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Bardzo istotne jest obuwie, które powinno być nie tylko wodoszczelne, ale także odpowiednio wysokie, aby chroniło kostkę przed skręceniem. Warto także aby buty posiadały odpowiednio twarde podeszwy. Umożliwi to dosyć komfortowe chodzenie po kamienistym podłożu.

Jeżeli chodzi o kurtkę, to powinna ona jednocześnie przepuszczać powietrze na zewnątrz oraz chronić przed wiatrem i innymi niekorzystnymi warunkami (zimnem i deszczem). Niezależnie od pory roku rozsądnie jest zabrać ze sobą zarówno ubrania zimowe i letnie. Pogoda w górach jest bardzo zmienna, więc ciężko przewidzieć jakie warunki będą panowały w trakcie naszego pobytu.

W naszym plecaku turystycznym (oprócz prowiantu i wody) powinny znaleźć się takie rzeczy jak: latarka, mapa oraz odpowiednio zaopatrzona apteczka. W razie jakiegoś wypadku dobrze mieć pod ręką także numer ratunkowy GOPR-u, który szybko zareaguje na sytuacje zagrażające naszemu zdrowiu.

Zabierając ze sobą małe dzieci warto także przygotować się na niekorzystne warunki pogodowe, nie pozwalające na swobodną wędrówkę po górach. W tym celu można korzystać z różnego rodzaju gier i zabaw, które pozwolą zabić nudę i przyjemnie spędzić czas. Oczywiście nie zastąpi to w pełni wyprawy w góry, ale na pewno wpłynie na poprawę nastroju maluchów, które w innym przypadku mogłyby stać się nieznośne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPodróże z małym dzieckiem
Następny artykułLetni biwak w górach

Uwielbiam piesze wycieczki, szczególnie po górach. Choć nie pogardzę także błogim lenistwem na ciepłym morzem :)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ