prawo jazdy
fot. pexels.com

Poznaj wymogi dotyczące tego, jakie powinno być zdjęcie do prawa jazdy. Wypełnienie tej formalności jest niezbędne, aby odebrać dokument prawa jazdy.

Zobacz też: http://www.psfs.pl/jakie-zdjecie-do-prawa-jazdy/

Ogólne wymogi

Wśród ogólnych wymogów znajdują się kwestie dotyczące specyfikacji samego zdjęcia oraz tego, co i w jaki sposób powinno się na nim znaleźć – tutaj oczywiście chodzi o twarz, ponieważ to ona zajmuje znaczną część tego typu dokumentów. Otóż zdjęcie do prawa jazdy musi być kolorowe, nie może to być wersja czarno-biała. Istotne jest, aby fotografia była aktualna, czyli nie była starsza jak pół roku przed złożeniem wniosku o przygotowanie dokumentu prawa jazdy. Zdjęcie musi być bardzo wysokiej jakości, czyste, w naturalnym kontraście – nie może mieć widocznych pikseli, czyli być ,,rozpikselowane’’. Na zdjęciu powinna być cała głowa, ale wraz z górną częścią barków. Należy zadbać o dokładną widoczność oczu i naturalny kolor skóry – przeróbka zdjęcia nie może go zniekształcać, zaburzać, dlatego też ważne jest by zdjęcie było przerobione z użyciem jedynie kontrastów.

Jak powinna wyglądać twarz na zdjęciu?

Poza wyżej wspomnianymi wytycznymi należy zadbać o to, aby wzrok był skierowany przed siebie. Dodatkowo na głowie nie może być nakrycia, a na nosie okularów z ciemnymi szkłami oraz innych ,,dodatków’’, które w jakiś sposób utrudniają rozpoznanie osoby na zdjęciu. Istotne jest zatem, aby zdjęcie jak najwierniej odzwierciedlało naszą prawdziwą twarz, urodę, cechy charakterystyczne. Nie można zatem przerabiać zdjęć tak, aby eliminować ich np. wyraźne znamiona, które stanowią punkt charakterystyczny na skórze twarzy. To wszystko wpływa na to, że zdjęcie jest i takie ma być – czyste, proste. Wszelkie dodatkowo informacje dotyczące wymogów zdjęcia do prawa jazdy należy sprawdzić na stronie GOVu.

Podstawa prawna regulująca wymogi zdjęcia do prawa jazdy

Dokumenty, które są powiązane z wymogami dotyczącymi zdjęcia, jakie powinno znajdować się w dokumencie prawa jazdy są:

  • Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2019 r. poz. 341 i poz. 60);
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 maja 2016 r. w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. z 2016 r. poz. 702 oraz z 2019 r. poz. 406);
  • Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. z 2016 r. poz. 231 oraz z 2018 r. poz. 1060).

Przeczytaj też: http://www.frywolna.pl/chcesz-zlozyc-na-kogos-formalna-skarge-musisz-to-wiedziec/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ