Jak zachowywać się w czasie Ramadanu?

Wybierając się do innych krajów, należy przyswoić sobie podstawowe informacje w zakresie ich kultury oraz religii. Dzięki temu unikniemy krępujących sytuacji. Dotyczy to szczególnie krajów muzułmańskich, które bardzo restrykcyjnie przestrzegają nakazów religijnych (niejednokrotnie stanowią one jednocześnie prawo państwowe, więc ich złamanie może mieć przykre konsekwencje) Miejscem najczęściej odwiedzanym przez Polaków jest Egipt. Obecnie żyje tam duża grupa praktykujących muzułmanów. Warto więc przyswoić, sobie kilka podstawowych informacji dotyczących tej religii.

Ramadan w Egipcie

Jednym z największych świąt islamu jest Ramadan, który odbywa się w okresie po zachodzie słońca 5 czerwca, a kończy 6 lipca. Dla turystów jest to początek sezonu wypoczynkowego. Z kolei dla muzułmanów czas postu i wyrzeczeń. Dlatego tez warto aby w miejscach publicznych, gdzie możemy napotkać przedstawicieli tej grupy, zachowywać się w sposób bardziej powściągliwy. W okresie Ramadanu muzułmanie muszą pościć od świtu do zmierzchu, powstrzymując się od picia, jedzenia, seksu i palenia. Nic dziwnego, iż beztroskie zachowanie turystów, może obrażać ich uczucia religijne i powodować niechęć w relacjach z obcokrajowcami. Warto przy tym pamiętać, iż nikt nie narzuca nam przestrzegania ich obyczajów. W hotelach zazwyczaj możemy robić, to co nam się podoba. Jest to jednak przestrzeń przeznaczona specjalnie na użytkowanie turystów, będących istotnym elementem gospodarki Egiptu. Stąd też wszelkie ograniczenia religijne, obowiązujące w innych miejscach, nie są tam wprowadzane.

Ramadan w innych krajach muzułmańskich

Warto pamiętać o tym, że także w innych krajach obchodzi się Ramadan, np. Turcji, Tunezji, Emiratach Arabskich. Ponadto tamtejsze władze często bardziej rygorystycznie podchodzą do nakazów religijnych, niż mieszkańcy Egiptu. Musimy na to uważać, szczególnie w Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej. Za publiczne jedzenie i spożywanie alkoholu, może nam grozić aresztowanie przez miejscową policję. Dlatego też warto wcześniej uzyskać informacje na temat lokalnego prawa. Zwłaszcza jeżeli jest ono blisko związane z religią wyznawaną przez tamtejszych mieszkańców.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak oszczędzić pieniądze na wczasach
Następny artykułWakacje w Bułgarii

Uwielbiam piesze wycieczki, szczególnie po górach. Choć nie pogardzę także błogim lenistwem na ciepłym morzem :)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ