czarna rzepa
fot. pixabay.com

Szukając zdrowych składników do dbania na co dzień o siebie, powinniśmy zacząć przyglądać się tym, które kryją się w naturze. Jednym z nich jest czarna rzepa, która posiada mnóstwo cennych składników odżywczych oraz leczniczych. Sprawdź, dlaczego powinnaś wiedzieć więcej o czarnej rzepie!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/czarna-rzepa-wlasciwosci-i-zastosowanie/

Czarna rzepa

Czarna rzepa występuje w stanie dzikim na wybrzeżach Morza Śródziemnego. W Polsce pojawia się w formie odmiany uprawnej. Jej bulwy zbiera się późną jesienią, chwilę przed przymrozkami. Korzeń rzepy zawiera glikozydy gorczyczne, które posiadają w sobie cenne związki siarki.

Rozdrabniając bulwę rzepy glikozydy poddane są rozpadowi. Wówczas tworzą się lotne związki izosiarkocyjanidy, które nazywa się olejkami gorczycznymi. Mają one specyficzny smak oraz ostry zapach. Mają również bardzo silne działanie, które polega na intensywnym zwiększaniu ukrwienia skóry, a także pobudzają wydzielanie śliny i soków trawiennych oraz żółci.

Rzepa również zawiera fitoncydy, które przypominają substancje podobne do antybiotyków, które mają zdolność do hamowania rozwoju mikroorganizmów chorobotwórczych. W bulwie rzepy znajduje się również rafanina oraz rafanol, które mają działanie odkażające i przeciwłojotokowe. Dodatkowo w jej składzie znajdują się również cukry, enzymy oraz witaminy C, B1, B2, PP.

Zastosowanie rzepy

Rzepa ma wiele zastosowań. Zwiększa wydzielanie soków trawiennych oraz działa żółciopędnie. Ma również działanie przeciwbakteryjne. Pomaga w walce z kaszlem oraz przy zapaleniu górnych dróg oddechowych. Świetnie sprawdzi się przy kamicy moczowej, a także przy niedokrwistości. Jej sok może być także stosowaniu do nacierania przy nerwobólach oraz w trakcie nieprzyjemnego zapalenia korzonków.

Z czarnej rzepy można przygotować nalewkę, którą można stosować do wcierania w skórę głowy, gdy wypadają nam włosy, a także do obolałych mięśni czy przy nerwobólach. Można z niej również zrobić sok, który działa jako środek regulujący przewód pokarmowy, a także pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Przeczytaj też: http://www.zrozumdziecko.pl/jak-dbac-o-krecone-wlosy/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ