Boisz się skoczyć ze spadochronem? Zacznij od skoku tandemowego!

Strach ma wielkie oczy. To znane stare powiedzenie. Jest w nim ziarno prawdy. Ludzie boją się tego co nieznane. Warto przyswoić sobie trochę informacji o skokach, aby zmniejszyć strach i obawy. Zaręczam, że kto raz wykona skok tandemowy będzie chciał go powtórzyć!

Tandem czyli ogromny spadochron przeznaczony do skoków dla dwóch osób. Został wynaleziony w Stanach Zjednoczonych w latach 70 i 80 dwudziestego wieku. W Polsce skoki spadochronowe w tandemie pojawiły sięw latach 90 dwudziestego wieku.

W tandemie skaczą zawsze dwie osoby. Zestaw składa się z dwóch części, zestawu spadochronowego, który ma na sobie instruktor zwany pilotem oraz uprzęży którą połączony jest pasażer z pilotem. Dodatkowo pilot ma automat spadochronowy, który jest niezbędny do bezpiecznego wykonania skoku. Cały system, wszystkie elementy są dopuszczane go użytku i kontrolowane przez mechanika spadochronowego.

Aby móc wykonać skok spadochronowy tandemowy potrzebny jest instruktor. Musi być specjalnie wyszkolony, posiadać uprawnienia czyli ważne świadectwo kwalifikacji skoczka spadochronowego. Powinien mieć on również ważne uprawnienia instruktorskie lub ważną licencję skoczka spadochronowego zawodowego wraz z ważnym uprawnieniem instruktorskim.

Instruktor przed wykonaniem skoku przeprowadza krótkie szkolenie z bezpieczeństwa. Zawarte w nim są informacje na temat wyskoku z samolotu, spadania, otwierania spadochronu oraz lądowania.

Po takim szkoleniu pasażer ubiera się w specjalny kombinezon. Dostaje również kask i okulary. Na taki skok powinien przyjść ubrany w wygodny strój oraz wiązane buty. Resztę dostarcza ośrodek szkolenia lotniczego w którym wykonywany jest skok. Potem następuje kilkuminutowy lot na określoną wysokość 3000 lub 4000 metrów. Skok z większej wysokości wiąże się z dłuższym czasem swobodnego spadania. Dokładniej mówiąc, jest to moment od wyskoku do otwarcia się spadochronu. Przy skoku z wysokości 4000 metrów czas swobodnego spadania wynosi minutę, natomiast przy skoku z pułapu 3000 m, czas ten skraca się do 30 sekund. Jest to jednak i tak długo. Szczególnie tak to odczuwa się w powietrzu. Podczas takiego spadania człowiek może osiągnąć prędkość nawet 200 kilometrów na godzinę. Przy tym zawrotnym tempie w organizmie wytwarza się mnóstwo adrenaliny. To najfajniejsza część skoku. Kolejnym etapem jest otwarcie spadochronu. Robi się to na wysokości 700-900 metrów. Wszystko kontroluje pilot. Po otwarciu spadochronu następuje kilkuminutowe spadanie. Jest już one dużo łagodniejsze niż swobodne spadanie. Można podziwiać piękne widoki, cieszyć się pięknym uczuciem wolności. Samo lądowanie nie przysparza problemów i nie należy się go bać. Trzeba słuchać wskazówek instruktora.

Aby wykonać skok tandemowy nie trzeba mieć specjalnego przygotowania, ani przechodzić specjalnych szkoleń. Również bardzo dobra kondycja fizyczna nie jest wymagana. Skoki mogą wykonać nawet osoby niepełnosprawne sparaliżowane od pasa w dół. Również zdarzają się skoki z udziałem dzieci. Wymagana jest wtedy pisemna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych.

Skoki spadochronowe w tandemie kosztują w granicach 700 zł, w zależności od wysokości mniej lub więcej. Szczegółowy cennik można znaleźć na stronie https://skydive.pl. To strona Certyfikowanego Ośrodka Szkolenia Lotniczego „Skydive”. Swoją siedzibę ma na lotnisku Kruszyn pod Włocławkiem. Ośrodek rozszerzył swoją działalność i obecnie skoki można wykonywać również w Gliwicach, Pruszczu Gdańskim oraz Przasnyszu.

[Głosów:6    Średnia:3.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ