Wieliczka zwiedzanie – czy sól może być piękna?

O tym, że wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO kopalnia soli w Wieliczce jest jedną z największych atrakcji Krakowa, nikogo nie musimy przekonywać. Warto się jednak zastanowić, co właściwie przyciąga miliony turystów do wielickich podziemi? Dlaczego wycieczki Wieliczka zwiedzanie cieszą się tak ogromną popularnością?

Wyjątkowa historia

Wielicka kopalnia zyskała uznanie UNESCO m. in. dlatego, iż w momencie wpisania na listę była jedną z dwóch najstarszych czynnych kopalni soli na świecie. Druga również uznana za część światowego dziedzictwa znajduje się w nieodległej Bochni. Od średniowiecza tworzyły tzw. Krakowskie Żupy Solne. Handel solą był jednym z kluczowych źródeł dochodów spływających do królewskiego skarbca, dlatego stanowisko żupnika wiązało się z dużą odpowiedzialnością i prestiżem, dla wielu możnych rodów było początkiem wzbogacenia się i ogromnego wzrostu znaczenia.

Kopalnia działała już w 1 poł. XIII wieku, ale warto wspomnieć, że człowiek zbierał wydobywającą się w tym miejscu z ziemi solankę już w okresie neolitu, co poświadczają znaleziska archeologiczne. Znana legenda mówi, że obecność pokładów soli w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy królestwa zawdzięczamy św. Kindze, żonie Bolesława Wstydliwego. Księżna, chcą zabrać z Węgier, jako wiano dla męża i jego rodaków, właśnie sól, którą słusznie uważała za prawdziwy skarb, wrzuciła swój zaręczynowy pierścień do jednego z kopalnianych szybów w ojczyźnie. Niedługo po jej przybyciu wydobyto pierścionek wraz z pierwszym odkrytym w Wieliczce bałwanem soli. Ta piękna opowieść sprawiła, że św. Kinga (kanonizował ją Jan Paweł II) po dziś dzień uważana jest za patronkę górników.

Wieliczka zwiedzanie – atrakcje kopalni

Co kryją podziemia? Przed Państwem naprawdę długi spacer kopalnianymi korytarzami pełnymi niespodzianek i otwierającymi się, co chwila na wykute w skale, rozległe komory. Na najczęściej wybieranej trasie znajduje się kilka przepięknych kaplic – najstarsza XVII-wieczna kaplica św. Antoniego to zupełnie unikatowy przykład barokowego wnętrza sakralnego, ulokowanego tak głęboko pod ziemią. W Kaplicy św. Krzyża można zobaczyć również piękny, barokowy krucyfiks, który w dawnych wiekach przenoszony był z miejsca na miejsce, pomagając wykreować przestrzeń sakralną, tam, gdzie było to akurat potrzebne. Najgłębiej położona Kaplica św. Jana zachwyca barwnymi polichromiami. Największą i w pełni zasłużoną sławą cieszy się jednak Kaplica św. Kingi zlokalizowana w olbrzymiej komorze, 100 m pod ziemią. Całe wyposażenie wykonane jest z soli z naprawdę zadziwiającą finezją. Żyrandole z kryształków soli bajecznie odbijają światło, a solna kopia Ostatniej Wieczerzy Leonarda da Vinci po prostu olśniewa.

Do miejsc uwielbianych przez turystów należy Komora Weimar, a to ze względu na gigantyczne rozmiary i malownicze podziemne jezioro, które można podziwiać ze specjalnych drewnianych pomostów.

Komory i korytarze kopalni pełne są także innych niespodzianek – solnych posągów (możemy zobaczyć np. figurę ducha opiekuńczego podziemi, słynnego Skarbnika, czy rzeźbę Kazimierza Wielkiego), dawnych urządzeń i narzędzi górniczych, a w Komorze Spalone, którą niegdyś strawił pożar zwiedzający mają okazję zapoznać się z czyhającymi na górników zagrożeniami.

Warto również pamiętać, że wycieczki pod hasłem Wieliczka zwiedzanie mogą odbywać się w kilku wariantach. Jedną z najciekawszych możliwości jest aktywne odkrywanie mniej znanych przejść z kilofem i w stroju górnika! Oczywiście wszystko odbywa się pod opieką przewodnika.

Jeśli szukacie Państwo informacji na temat zwiedzania Wieliczki lub pomocy profesjonalnych przewodników w zorganizowaniu wycieczki, zajrzyjcie koniecznie na: http://krakowzwiedzanie.pl/kopalnia-soli-wieliczka/!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ