Oszustwa w trakcie podróży

W trakcie podróży możemy natknąć się na różnego rodzaju naciągaczy. Ich praktyki czasami ograniczają się do najzwyklejszego oszustwa, czasami zaś stanowią sprytną próbą, wyłudzenia od nas pieniędzy. Dotyczy to także miejsc, które uznajemy za bezpieczne (zazwyczaj na terenie Europy).

Zdecydowanie większe możliwości oszustwa czekają na nas poza granicami naszego kraju. Szczególnie gdy nie znamy miejscowego języka i posługujemy się angielskim. Pozostawia to spore pole manewru dla osób udających, że źle zrozumieli co do nich mówiliśmy.

Taksówka

Chyba warto pokrótce opisać kilka najpopularniejszych sposobów, wykorzystywanych przez oszustów. Z pierwszą próbą możemy spotkać się już w trakcie przewozu taksówkę. Nie chodzi tut tylko o zawyżanie opłat za sam przejazd, ale zawiezienie do miejsca, do którego wcale nie chcieliśmy dojechać. Niektóre hotele mają umowę z taksówkarzami, którzy wmawiają swoim klientom, że zamówiony przez nich hotel jest pełny (spalił się, ma awarie prądu itd.), a taksówkarz zna miejsce które mógłby polecić. Podobna praktyka jest stosowana zarówno przez kierowców azjatyckich, jak i europejskich.

Ryksza

W Azji bardzo popularne są ryksze. Może się zdarzyć, iż właściciel rykszy zatrzyma się w danym miejscu stwierdzając, że dalej nie da się przejechać. Kiedy wysiądziemy, magicznym sposobem pojawi się osoba, proponująca nam różnego rodzaju atrakcje (drinka w barze, zakupy w sklepie itd.). Rykszarze często dogadują się z właścicielami takich miejsc, które płacą im specjalnie za takie przystanki w podróży.

Podszywanie się pod kogoś

Niekiedy dana osoba nie jest tym za kogo się podaje. Przykładowo w Indiach można spotkać fałszywych kasjerów sprzedających nieważne bilety. Z kolei w Wietnamie niektórzy podają się za przedstawicieli słynnej w tamtym regionie firmy przewozowej. Często okazuje się potem, że pracują dla kogoś zupełnie innego. Możemy także natrafić na fałszywych policjantów, chcących sprawdzić ważność naszych dokumentów (tutaj trzeba uważać, gdyż niekiedy łapówkę chcą wyłudzić także prawdziwi funkcjonariusze prawa).

Sposobów oszukania ludzi, jest tak dużo, że nie sposób wymienić wszystkich. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że nie wszyscy z otaczających nas ludzi czekają na to żeby nas okraść. Często jest to najzwyklejsza w świecie życzliwa osoba, która po prostu stara nam się pomóc. Niestety istnieje możliwość trafienia na inny typ ludzi, dlatego warto zachować zdrowy rozsądek i odrobinę przezorności, które mogą nas ustrzec przed utratą pieniędzy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ