Małe jest piękne, głosi powiedzenie. Międzyzdroje świetnie do niego pasuje. Małe miasteczko położone kilkanaście kilometrów od Świnoujścia, nazywane bywa nie bez powodu perłą Pomorza Zachodniego. Wśród wielu powodów, dla których warto tę miejscowość odwiedzić, jest wyjątkowa impreza, coroczny Festiwal Gwiazd.

Historia festiwalu

Po raz pierwszy Festiwal Gwiazd odbył się w Międzyzdrojach (http://www.baltichome.pl/) 1996 roku. Impulsem do jego powstania była pomysł, na który wpadł minister kultury Waldemar Dąbrowski podczas pogrzebu Krzysztofa Kieślowskiego. Chodziło o to, aby podtrzymać więź z odchodzącym artystą, przechować pamięć od nim oraz uhonorować jego dorobek. Podczas pierwszej edycji uczczono pamięć właśnie Kieślowskiego oraz Federico Felliniego. W następnych latach honorowano między innymi Wisławę Szymborską, Andrzeja Wajdę i wielu, wielu innych wybitnych twórców.

Promenada Gwiazd

Gdy w 1997 roku odbywał się drugi Festiwal Gwiazd, rajcy miejscy Międzyzdrojów zdecydowali o zmianie nazwy części ulicy Bohaterów Warszawy na Promenada Gwiazd. Na niej swoje dłonie odcisnęli wybitni polscy artyści. Do 2016 roku zrobiło to ponad 200 sław świata filmu, teatru, muzyki. Inną tradycją jest rozdawanie autografów oraz fotografowanie się z fanami. Odbywa się to w pobliżu miejsca, na którym odciśnięte są dłonie. Ta część promenady nazywana jest Aleją Gwiazd (jej pomysłodawcą jest prof. Adam Myjak).

Pamięci tych, co odeszli

Podczas festiwalu niejednokrotnie uhonorowano artystów, którzy już odeszli. W tak zwanej alei pamięci możemy znaleźć, chociażby rzeźbę, ławeczkę z brązu, przedstawiającą Gustawa Holoubka, rzeźbę niezapomnianego odtwórcy roli Henryka Kwinto w ”Vabanku”, czyli Jana Machulskiego, a także rzeźbę Krzysztofa Kolbergera.

Wakacyjna stolica kultury

Jeśli tylko odpowiednio wcześnie zadbamy o nocleg w Międzyzdrojach, a możemy to zrobić, chociażby za pośrednictwem strony BalticHome.pl (http://www.baltichome.pl/), mamy okazję stać się częścią wielu bardzo interesujących imprez kulturalnych, które towarzyszą Festiwalowi Gwiazd, ale też odbywają się niezależnie od niego. Chodzi między innymi o wystawy, pokazy filmowe, spektakle teatralne, koncerty, spotkania z osobistościami kultury.

Spora część imprez odbywa się w pięknym, pochodzącym z XIX wieku Międzynarodowym Domu Kultury. W Międzyzdrojach na wakacjach można też wziąć udział w turniejach (taneczne, brydżowe). Miasteczko w okresie wakacyjnym tętni życiem i czaruje niesamowitą, jedyną w swoim rodzaju atmosferą uwielbienia dla kultury.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ