Lubelszczyzna to piękny, wciąż nie do końca odkryty przez turystów obszar Polski. W województwie lubelskim znajdziemy wiele wspaniałych miejsc – od tętniących życiem i pełnych turystów, do cichych, spokojnych, oddalonych od cywilizacji. Najpiękniejsze miasta regionu to Lublin, Nałęczów i Kazimierz Dolny.

Dlaczego warto wybrać się na Lubelszczyznę?

Lubelszczyzna to przepiękny obszar Polski, wciąż pełen ciszy i spokoju, choć nie brakuje i miejsc gwarnych, tętniących życiem. Znajdziemy tu mnóstwo zabytków, zarówno wielowielowych, jak i związanych z Holocaustem. Jest to specyficzny obszar, posiadający swoją kolorystykę i specyficzny folklor. Podróżować najlepiej autobusami lub własnym samochodem – linie kolejowe są tu niezbyt mocno rozwinięte. Wycieczka po Lubelszczyźnie nie jest droga, jednak bogactwo festiwali może sprawić, że zdarzą się wydatki nieprzewidziane – wtedy może uratować nas pożyczka chwilówka online, dzięki której nie ominiemy żadnej atrakcji.

Lublin

Stolica województwa lubelskiego to piękne, historyczne miasto. Lublin po raz pierwszy wymieniany jest na piśmie w 1198 roku, prawa miejskie otrzymał w 1317 roku. Warto przespacerować się po Starym Mieście, pełnym pięknych kamienic i przyjemnych zakątków, a także ciekawych miejsc, w których można coś zjeść lub napić się kawy. Spotkamy tam sporo turystów, jednak nie aż tylu, co w Krakowie czy Warszawie, dzięki czemu miasto zwiedza się znacznie przyjemniej. Warto odwiedzić Państwowe Muzeum na Majdanku, upamiętniające istnienie obozu koncentracyjnego. Zwiedzenie tego miejsca wymaga skupienia i wywołuje bolesne refleksje, jest jednak cennym doświadczeniem. Będąc w Lublinie koniecznie trzeba zwiedzić także Zamek Lubelski – nieduży, ale unikalny. Szczególnie piękna i warta odwiedzenia jest Kaplica Świętej Trójcy.

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny to urocze miasto, pięknie usytuowane nad brzegiem Wisły. Początki osady sięgają XI wieku. Warto zobaczyć ruiny zamku – to zespół fortyfikacji obronnych z XIII i XIV wieku. Godny polecenia jest spacer  po malowniczym centrum miasteczka. To miejsce nie tylko pełne uroku, ale i związane ze sztuką – wielu artystów ma tu swoje galerie. Koniecznie odwiedźmy też kościół farny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, a także synagogę. W tym małym miasteczku znajduje się również miejsce pamięci Holocaustu – Ściana Płaczu. Pomnik ten został zbudowany z powyrywanych przez nazistów fragmentów nagrobków.

Nałęczów

Nałęczów to miasto sięgające swą historią aż do VIII wieku. Jest to miejscowość uzdrowiskowa, piękna i urokliwa. Koniecznie trzeba zwiedzić Park Zdrojowy wraz z Aleją Kasztanową – to oaza ciszy i spokoju. W parku znajdziemy Stare Łazienki, sanatorium „Książe Józef”, pijalnię wód i czekolady oraz Pałac Małachowskich, w którym obecnie znajduje się muzeum Bolesława Prusa. Warto obejrzeć także piękne zabytkowe wille – Oktawia, Podgórze, Tolin, Zofijówka i in. Interesującym zabytkiem jest także Chata Żeromskiego na Armatniej Górze, obecnie muzeum, oraz kaplica św. Karola Boromeusza – piękne budowle w stylu zakopiańskim.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ